Працювати з носіями південно-східного діалекту наші студенти виїхали на територію Августинівської селищної ради, зокрема в с.Відрадне, що притихло по обидва береги затоки Дніпра за 25км від Запоріжжя.
Ось це маршрутне таксі доправило у Відрадне другокурсників |
Ілля Менсітов та Сусанна Асатрян |
Частина практикантів для збору інформації обрала села південних районів Запорізької області. І коли почалася реальна робота з місцевими мешканцями (встановлення контакту, перші запитання), то другокурсники зрозуміли: спілкування з майже незнайомою людиною, котре повинно стати повноцінною бесідою, - це не настільки легко, як здається на початку. Інформанти, здебільшого прості люди, могли попервах недовіряти, перепитувати ("А ти оце, дитинко, про нас нікуди потім нічого не напишеш? Ну там, в міліцію чи як..."), а наші студенти вкотре пояснювали -- після попередніх бесід із селянами самих керівників практики (доцент Л.П.Бойко та ст.викл. О.В.Меркулова), що вони лише слухають і записують мовлення й до жодної зі служб стосунку не мають. Люди соромилися говорити так, як вони спілкуються в повсякденні, вибачалися, що "не так оце красіво, як Ви", і їх знову доводилося переконувати, що їхнє живе мовлення є найкращим і саме таким, за яким приїхали наші молоді філологи.
Сусанна Асатрян веде неспішну розмову з Надією Захарівною Маложон |
Людмила Василівна Воронецька, відповівши на всі запитання, спорядила пиріжками з картоплею Настю Парсамян |
Прикметним у цьогорічній практиці стало те, що значна кількість респондентів є вихідцями з інших (північних, західних) регіонів України (з 60-х років минулого століття Відрадне розширювалося саме за рахунок приїжджих), і юні дослідники змогли спостерегти, чи вплинула місцева говірка на мовлення носіїв інших діалектів, які чинники сприяли такому впливові або, навпаки, унеможливили його. До написання звітів з практики всі студенти підійшли дуже відповідально, про що свідчать досить високі залікові бали в обох групах.
До деяких інформантів, аби зекономити час, добиралися велосипедом |
Кирило Ракита з Машею Ткаченко вже завершили свою роботу й перепочивають |
По закінченні навчальної діалектологічної практики ми з упевненістю можемо сказати: студенти тепер уже третього курсу повністю готові до одного із основних і, безперечно, найцікавіших видів філологічної діяльності -- збору, систематизації та аналізу діалектного матеріалу.